ELEKTRYK WARSZAWA - Poradnik
Wyskakiwanie „korków”, czyli rozłączanie zabezpieczeń w skrzynce elektrycznej

« Powrót do listy artykułów

Wyskakiwanie „korków”, czyli rozłączanie zabezpieczeń w skrzynce elektrycznej

30.08.2021

Większość tego typu awarii przydarza się podczas większego niż zwykle obciążenia instalacji. Sporo osób doświadczyła rozłączenia zabezpieczenia podczas uruchomienia dodatkowego urządzenia elektrycznego.

Nie raz przeżyliśmy tego typu sytuacje. Włączona płyta elektryczna, piekarnik, pralka. Gotowanie i sprzątanie pełną parą i chcemy jeszcze włączyć zmywarkę. Nagle słychać charakterystyczny trzask i nie ma prądu. Właśnie wyskoczył bezpiecznik.

Wyskakiwanie korków, czyli rozłączanie zabezpieczeń w skrzynce elektrycznej

Przyczyną tego typu awarii może być użycie wyłączników o zbyt niskiej ochronności w stosunku do faktycznego obciążenia instalacji lub źle dobrane parametry instalacji elektrycznej do liczby sprzętów podłączonych do danego obwodu.

Awarie wynikające z błędnego obliczenia mocy przyłączeniowej można próbować wyeliminować uwzględniając w wyliczeniach urządzenia o największym poborze mocy (np. grzejniki elektryczne, kuchenki elektryczne). Dla tych urządzeń najlepiej doprowadzić odrębne obwody.

Rozłączanie zabezpieczeń może być również spowodowane przebiciami lub zwarciami w instalacji elektrycznej, a także uszkodzeniem urządzenia, które podłączamy do prądu. Jeśli zauważymy, że podłączając wybrane urządzenie do sieci – wyskakują korki, to należy niezwłocznie odłączyć je od sieci i zaniechać jego używania.

Zdarza się, że rozłączanie zabezpieczeń jest spowodowane przez zły stan techniczny skrzynki bezpieczników. Dotyczy to zwłaszcza skrzynek z bezpiecznikami topikowymi, które wychodzą już z użycia. Wymianę tablicy z bezpiecznikami topikowymi należy zlecić doświadczonemu elektrykowi mającemu odpowiednie uprawnienia. W nowych typach tablic zakłada się wyłączniki różnicowoprądowe, które chronią również osoby przed porażeniem prądem np. podczas przypadkowego dotknięcia. Chronią one również podłączony do sieci sprzęt elektryczny.

Elektryk Warszawa - Działamy na terenie całego miasta i okolic

Świadczymy usługi pogotowia elektrycznego na obszarze całej aglomeracji warszawskiej. Wykonujemy szybkie naprawy takie jak: wymiana gniazdek, naprawa gniazdek, naprawa bezpieczników, montaż płyt elektrycznych, montaż płyt indukcyjnych, pomiary instalacji.

Zapraszamy: tel. 512 224 154, e-mail: serwis@elektryk-24.com.pl

Elektryk 24h
Regulamin korzystania z serwisu i polityka prywatności
Copyright(c) 2020. Niniejsze strony mają charakter informacyjny